glamping002.jpg

Glamping

Premiestniteľný glamorous camping poskytuje malý, ale komfortný priestor pre krátkobodé ubytovanie v spojení s prírodou

Objednané služby

štúdia

Autor

Martin Medlen

Miesto

solitér v prírode

Glamping

Názov glamping vznikol z názvu „glamorous camping“ tzn. luxusné kempovanie. Ide o spôsob ubytovania v jednoduchých stavbách, prístreškoch, mobilných a iných obytných bunkách v maximálnom spojení s prírodu. V súčasnosti je veľmi populárny. Návrh je prispôsobený na rôznorodé lokality v našich podmienkach a optimalizovaný pre výhľad do krajiny.

Architektonický a konštrukčný princíp

Pre maximálne priblíženie k pravému významu „glamorous camping“ neuvažujeme s murivom, základmi a omietkami, ale s architektúrou výstižnou pre flexibilitu, mobilitu a kempovanie. Nechceme, aby bol glamping pevne osadený na miesto založenia. Mal by mať charakter s rôznymi funkčnými variáciami podľa lokálnych prírodných podmienok a s možnosťou osadenia alebo presunu na rôzne miesta. Tento prístup nás zvádza do prevedenia v čistom hranatom tvare v kontraste s prírodou. Kontrastom poukazujeme nielen na technokratické dielo človeka, ale aj na divokú prírodu okolo.

Rozhodli sme sa pre konštrukciu z ľahkých oceľových HEB profilov a stenového zatepleného systému z dreva /napr. lepené CLT panely/ s dreveným obkladom. Oceľová konštrukcia tvorí základný konštrukčný rámec s možnosťou osedenia na príves alebo na pevnú zem, ďalej slúži ako pevný rám pre kotvenie flexibilných výklopných tieniacich prístreškov z oceľového roštu. Skladačku z ocele je možné zatvárať a otvárať podľa doby v roku, polohy slnka na oblohe, preferovaných výhľadov alebo čisto intuitívne, podľa vlastných potrieb. Jej hlavnou funkciou je tienenie a ochrana voči vonkajším vplyvom /ostré slnko, dážď, ale aj vandalizmus/. Akcentom drevenej stenovej konštrukcie okolo interiéru je veľké presklenie v smere výhľadu do krajiny.

Prevádzka a technické vybavenie

Spoločná časť interiéru je minimálne zariadená rozkladacím nábytkom v podobe oddychového mobiliaru s dvoma dvojposteľami a vstavaným nábytkom v podobe kuchynského kútika. Oddychový mobiliar je transformovateľný na funkciu dvoch dvojlôžok a dvoch pohoviek, prípadne ich vzájomné kombinácie. Okrem spoločnej časti sa vnútri nachádza hygienická miestnosť so suchým wc a sprchou. Zvonku je prístupný sklad na bicykle.

Priestor je vybavený v minimálnom rozsahu s maximálnym efektom. Umožňuje prípravu horúcej vody v kanvici, varenie na kempingovom plynovom horáku, použitie teplej vody na sprchovanie a umývanie, použitie elektriny na bežné účely a na dobitie elektrobicykla.

Energia sa získava cez fotovoltaické články na streche a používa sa na dobíjanie batérie umiestnenej pod skladom na bicykle. Batéria zásobuje osvetlenie, zásuvky, doohrev teplej vody a dokurovanie. Teplo sa získava aj solárnymi ziskami cez presklenia. Solárne zisky znižujú spotrebu energie z batérie. Voda sa získa podľa lokálnych podmienok, napríklad zo studne, alebo dovozom v nádobách pre daný počet hostí a nocí. Zásobník na vodu je umiestnený nad hygienickou miestnosťou.

Záver

Glamping sa v súčasnosti teší z obľuby turistov, bikerov, kemperov, alebo kohokoľvek, kto sa chce zblížiť na pár dní s prírodou a pritom ostať pod pevnou strechou nad hlavou. V našej krajine pribúdajú rôzne podoby uchopenia jeho významu, dobré aj zlé. Vďaka nášmu klientovi prispievame tiež, snáď dobrou referenciou.

Vizualizácie 

 

Plány

pôdorys
pôdorys
rez
rez

Zaujal Vás tento projekt?

V prípade záujmu o nezáväznú konzultáciu alebo cenovú ponuku za naše služby nás kontaktujte.

Opýtať sa teraz >

Podobné projekty

Všetky projekty >