brat00100.jpg

Biely dom

Dom s veľkorysým vnútorným priestorom charakterizuje biela omietka a perforované terakotové tvarovky

Objednané služby

štúdia, projekt

Autor

Martin Medlen

Spolupráca

Pavol Dúbrava

Miesto

Modra

Rodinný dom

Rodinný dom bude slúžiť pre štvorčlennú domácnosť. Bude osadený na stavebnej čiare, ktorá nadväzuje na osadenie ostatných domov zóny. Dom bude mať dve nadzemné a jedno podzemné podlažie. Prízemie bude slúžiť pre spoločné aktivity v obývačke, jedálni a kuchyni. Súčasťou prízemia bude súkromná časť rodičov vrátane príslušenstva a hygieny. Dominanatná jedáleň so schodiskovým akcentom bude otvorená až po strechu poschodia. Na poschodí bude súkromná časť s dvomi izbami, kúpelňou a chodbou s predsieňou. V suteréne bude technické vybavenie a odkladací priestor.

Stavebný princíp domu

Dom sa založí na betónových pásoch, steny suterénu budú železobetónové zateplené, podkladom pre prízemie bude zateplená železobetónová doska suterénu nadväzujúca na plochu dosky na teréne. Steny nadzemnej časti budú zateplené, murované a železobetónové, strop prízemia a strecha železobetónová. Strecha sa zateplí a zazelená vegetáciou. Výstižnými prvkami stavby budú: veľkorysé presvetlovacie otvory, vegetačná strecha a keramické ornametnálne tvárnice s perforáciou na západnej logii. Perforácia zabráni prehrievaniu tzn. prieniku priamych slnečných lúčov dnu pri zachovaní presvetlenia interiéru

Prístrešok pre autá a spoločenská miestnosť.

Na pozemku bude okrem domu prístrešok pre dve autá, so skladom záhradných potrieb a uzatvorenou spoločenskou sezónnou miestnosťou. Miestnosť bude vybavená aj hygienickým zázemím. Priestor pred miestnosťou bude presahom strechy v letnej sezóne chránený pred slnkom a dažďom.

Stavebný princíp prístreška

Konštrukcia prístreška bude z oceľových pozinkovaných HEB profilov /stĺpiky a nosníky/ a železobetónových pohľadových stien a strechy spoločenskej miestnosti. Prevetrávaná strecha bude mať vegetačnú krytinu a drevený podhľad, použitie dreva v podhľade má opodstatnenie v jednoduchosti jeho údržby resp. takmer bezúdržbovosti.

Architektúra

Rodinný dom je kompaktného tvaru s jasnou geometriou a tvaroslovím. V miestach potrebnej artikulácie sú použité materiálové a architektonické prvky: presahy striech a tvaru poschodia, vstupné zádverie z mliečneho skla, dominantná jedáleň cez dve podlažia, schodiskový akcent, presklená stena do záhrady a účelné použitie ornamentálnych perforovaných tvárnic ako clony pred priamym slnkom. Prístrešok pre autá so spoločenskou miestnosťou má v kontraste s omietkovou architektúrou domu voľnejší charakter. Vystihuje ho autenticita a jasná tektonika stavebných materiálov, ktoré sú priznané, bez nanášania povrchových vrstiev. Stavba tým nadobúda ľahkosť a podriadenosť k hlavnej stavbe na pozemku, stáva sa skôr súčasťou záhrady a jej vlastnej „architektúry“.

Vizualizácie 

Plány

pôdorys suterénu
pôdorys suterénu
pôdorys prízemia
pôdorys prízemia
pôdorys poschodia
pôdorys poschodia

Zaujal Vás tento projekt?

V prípade záujmu o nezáväznú konzultáciu alebo cenovú ponuku za naše služby nás kontaktujte.

Opýtať sa teraz >

Podobné projekty

Všetky projekty >