top of page
  • mm

Prestavba interiéru v Rači


Stav

štúdia, projekt

Autor

Martin Medlen, Lenka Halinárová

Miesto

Rača, Bratislava

Zámer a charakter

Štúdiu sme navrhovali do rekonštrukcie domu podľa nášho projektu. Jej predmetom sú spoločenské priestory rodinného domu a spálňa. Príbeh začal na veľtrhu s nábytkom. Prechádzkou medzi stánkami sme so zákazníkmi vytipovali kombináciu tmavej olejovanej drevenej podlahy a horčicovej sedačky, ako hlavné obsadenie do interiéru. Betónom sme si vtedy už boli istí, nakoľko bol predurčený podľa exteriéru z našej dielne.

° Prezrite si tiež stavebné úpravy tohto domu, ktoré sme projektovali

Kulisa

Kulisu interiéru tvoria biele steny, ktoré sú v dôležitých funkčných miestach podčiarknuté betónovým obkladom. Olejované drevo, nielen na podlahe hrá dominantnú úlohu. Jeho prírodná kresba je nositeľom atmosféry. Má aj iný potenciál. Olejovaný drevený povrch považujeme za jeden z najzdravších do interiéru.

Čisté tvaroslovie bez manierov

Pri práci sme sa držali myšlienky minimalizmu. Všetky materiály sú pravdivé, tvaroslovie je elegantné, postráda maniery, dekor, snaží sa vyhýbať krátkodobým trendom a prívlastkom označujúcich jeho štýlové radenie. Ak predsa, potom ho považujme za nadčasovú eleganciu.

Hlavné role

Okrem neutrálnej kulisy Vám predstavíme ostatné úlohy. Sú rozmanité, pre každú miestnosť iné:

Obývačka je reprezentačným centrom rodiny a nachádza sa v nej hneď viac akcentov: takmer 1000 litrové akvárium, krbová vložka, výstavná vitrína pre ružový porcelán, sedačková zostava a neprehliadnuteľné medené svietidlo visiace uprostred priestoru. Parket vôbec nebol veľký pre toľko sólistov a neľahkou úlohou bolo, aby sa vzájomne prvky nerušili. Preto verím že z vizuálov nie je cítiť stiesnenosť a rozruch.

Kuchyňu ovláda ostrov ako prípravný a raňajkový pult a vedľajšiu rolu má farebný akcent čiže šafránové skrinky na linke. Čierny žilový mramor dotvára kulisu. Radenie skriniek, spotrebičov a pracovných plôch tvorí dva navzájom nerušené funkčné uzly: príprava varených jedál a príprava nápojov s minútkami. Pri kuchyni sa v exteriéri nachádza vonkajší výčap.

Schodiskovému priestoru sme navrhli horné osvetlenie, neobvyklé pre rodinné domy. Neobvyklá je preto aj jeho náplň, obrazy. Zo schodiska sme spravili galériu.

Na poschodí sa nachádza ozajstná galéria, teda priestor polotvorený do podlažia nadol, oddelený zábradlím. Jeho akcentom je pianino. Zrkadlový obklad na masívnom pôvodnom komíne priestor opticky zväčší.

Vstupná predsieň domu je miestom prvého kontaktu s akváriom, ale z opačnej strany. Po vkročení ihneď cítiť priezor do obývačky. Cestou do nej ešte prechádzame obrazovou galériou. Až potom sa nám postupne vynárajú jej akcenty, teda hlavné role bytu.

Spálňa sa ponáša v duchu ostatných priestorov. Pôvodnú zdravú dubovú podlahu sme v nej ponechali. Vonku na balkóne je použitá štruktúra ušlachtilej hrdze na plechovom podklade - Corten, ktorý s obľubou používame.

Vo všetkých miestnostiach sme sa snažili citlivo, esteticky a zaroveň funkčne zakomponovať dizajnové svietidlá.

Pôvodný stav

Prvotný výber, asistovanie zákazníkovi

Vizualizácie

Pôdorys prízemia

Pôdorys poschodia


231 views
bottom of page