• mm

Rodinný dom Záhrady Devín

Realizácia


Stav

štúdia, projekt, realizuje sa

Autor

Martin Medlen, Helena Vojtková

Miesto

Záhrady Devín

Úžitková plocha

202,7m²

Zastavaná plocha

134,85m²


Zámer

Zámerom našich zákazníkov, štvorčlennej rodiny, bolo navrhnúť dom s dvoma nadzemnými podlažiami, suterénom, s letnou kuchyňou, krytou terasou s výhľadom na hrad Devín a krytým parkovacím miestom.

Umiestnenie a charakter

Rodinný dom je umiestnený v developovanom území v Devíne, na svahovitom pozemku s juhozápadnou orientáciou. Prístup na pozemok z ulice je v hornej časti svahu. Pri hľadaní konepcie pre dom sme sa rozhodli pre racionálnu prevádzku a kompaktný objem z viacerých dôvodov: efektívne narábanie s priestormi na pozemku, jednoduchá výstavba vo svahu, minimalizácia komplikovaných detailov pri styku domu s terénom, jednoduché odvodnenie priľahlého terénu okolo stavby. Okrem samotnej výstavby domu uvažujeme na pozemku aj s návrhom oporných múrikov. Prvý pre vytvorenie spevnenej roviny pre parkovacie miesta, druhý pre zabezpečenie zelenej roviny v spodnej časti pozemku, ktorou zvýšime potenciál využitia svahu. Celkový charakter domu je čistý a zámer našich zákazníkov je jasne čitateľný.


Úrovne

Dom je netypický prístupom z hornej časti svahu. S hornou úrovňou je bez schodov spojená podlaha prízemia, na ktorej je spoločná časť s príslušenstvom, hosťovská alebo bezbariérová časť pre seniora, krytá exteriérová terasa a kryté parkovacie miesto. Na poschodí je súkromná časť rodiny. Na spodnú zelenú rovinu nadväzuje suterén s letnou kuchyňou a schodisko s výstupom priamo na krytú terasu prízemia. V najnižšej úrovni pozemku je plocha pre úžitkovú záhradu. Všetky úrovne na pozemku sú prepojené jednoduchými terénnymi schodiskami.


Strecha

Dom má dve strešné úrovne. Strecha nad poschodím je plochá so štrkovým násypom a strecha prízemia je zelená. Jej výhody sú okrem príjemného vzhľadu aj ochrana strešných vrstiev proti UV žiareniu, prehrievaniu, zachytávanie prachu a znečistenia, ale hlavne zadržiavanie minimálne 50% zrážkovej vody padajúcej na strechu. Tým sa zvyšuje životnosť strechy a samotný komfort v interiéri. Údržba zelenej strechy je minimálna a výhľad z okien poschodia je podčiarknutý nazeleno.


Vizualizácie


Plány


673 views
  • Facebook - Black Circle
mm-mini.png

mobil | (+421) 918 403 732

email | martin@mmarch.sk

 

Ing. arch. Martin Medlen

Sídlo | SNP 17, Modra 90001

IČO | 44 355 882

DIČ | 10 77 78 29 04

IBAN | SK98 1100 0000 0026 1073 5310