top of page
  • mm

Prístrešky a pozemkové úpravy pri rodinnom dome


Stav

štúdia

Autor

Martin Medlen

Miesto

Malinovo

Zámer

Zámer našich zákazníkov bola optimalizácia priestorov okolo domu na rôzne účely a refresh domu a pozemku. Priestory okolo domu sa majú zmodernizovať na tieto účely: pred vjazdom do domu vytvoriť kryté stánie pre dve autá, pred vstupom do domu prestavať existujúci prístrešok, pri dome umiestniť okrasnú pergolu ako letnú obývačku a za domom v záhrade prestavať existujúcu letnú kuchyňu a zariadiť ju exteriérovým vstavaným nábytkom s grilom.

Minimalistický charakter s ľudskou tvárou

Po niekoľkých overovacích variantoch na prístrešky zvíťazilo riešenie, kde dominujú dva trvanlivé, ušlachtilé a kontrastné materiály. Nerez slúži ako hlavný konštrukčný materiál a drevo ako nenosný a výplňový materiál. Hlavnou témou boli tvary prístreškov, ktoré nemajú existujúcemu domu konkurovať, ale vytvoriť akcenty tj. s mierou dotvoriť priestory naokolo. Správnou voľbou sa nám preto javili rovnaké, racionálne a hranaté formy na každý prístrešok. Držali sme sa hesla "menej je viac".

Prenesenie účelov do materiálového riešenia

S každým prístreškom sa okrem nerezu a dreva "pohráva" aj iný materiál. Nad autami je použitá krytina z mliečneho polykarbonátu, ktorá po zasvietení slnka alebo nočnej lampy rozsvieti priestor pred domom, v letnej obývačke rodinnú atmosféru dotvárajú tieniace textilné markízy so stenami a letná kuchyňa s dreveným stropom a skladacími stenami ponúka možnosť úplného uzavretia v prípade zlého počasia.

Detaily

Všetky prístrešky vystihujú rovnaké konštrukčné detaily, tj. skryté dažďové žlaby a masívne plechové rámy okolo spádovaných striech.

Dom a pozemok

Dobrou myšlienkou zákazníkov bolo zachovať kamenný obklad na dome a plote. Zmenili sa len farby omietok. Spevnené plochy sú riešené veľkoformátovou dlažbou, ktorá je ukladaná klasicky so špárami alebo do štrkového lôžka. Pôdorysné členenie pozemku je opäť racionálne, v duchu celkového charakteru.

Pôvodný stav

Pôdorys návrhu

Vizualizácie 1. variantu s ponechaním pôvodného obkladu na stenách a na plote

Vizualizácie 2. variantu s textilnou plachtou nad letnou obývačkou a s drevenými nosníkmi na prístreškoch


377 views
bottom of page